Шлях від самоучки до визнаного майстра – Шевчукевич Опанас Євгенійович

     Народився  Шевчукевич О.Є. ( 17.03.1902р – 1972р) в селі Виженка на Буковині. Його батько був ткачем, а мати збирала лікарські трави й допомагала людям у лікуванні різних хвороб.

Навчався  у восьмирічній українській школі – гімназії у Вижниці, на юридичному факультеті Чернівецького університету, у ветеринарній школі  у Відні, а в 1923 р. вступив на медичний факультет Берлінського університету звідки в зв’язку зі станом здоров’я ( туберкульоз легенів) переводиться до Фрайбурзького університету.

У 1929 р. Шувчукевич захищає наукову дисертацію та стає кандидатом медицини,  а з 1930 р. працює лікарем – практиком у лікарнях Норберта та Шерберга у Берліні.

      Після складання іспита з медицини румунською  мовою в Бухаресті отримує право працювати лікарем у Чернівцях і відкриває приватний кабінет на вулиці Руській, 17 ( раніше № 19).

У 1940 р. Опанас Шевчукевич захворів – відокремлення сітківки. Під час лікування у Києві знайомиться  з академіком О.О. Богомольцем та професором М.Д. Стражеском , який рекомендує  Опанаса Євгеновича на науково – дослідницьку роботу в московську клініку лікувального харчування під керівництвом професора Е. Пезнера, але перешкодила війна.

Він був дуже прогресивним лікарем, проте від мами перейняв глибокі знання з народної медицини та природолікування.

Він цим захопленням набагато випереджав свій час і « створив індивідуальні методи природолікування ( голодотерапія, фітотерапія, гідротерапія), з допомогою яких лікував хворих з великим успіхом».

З 1944р. працює в обласному будинку санітарної освіти, викладачем на кафедрі фармакології  Чернівецького медінституту, міській лікарні та обласному відділу здоров’я.

      Змістом його життя була і скульптура. Час утвердив ім’я Опанаса Шевчукевича і в образотворчому мистецтві.

За 40 років творчої діяльності ним було створено понад 2000 скульптур, безліч графічних творів і малюнків. Він створив ряд реалістичних скульптур Ольги Кобилянської, Миколи Івасюка, Тараса Шевченка та інших.

Персональні виставки організовувалися у різних містах Німеччини, Австрії, роботи зберігаються в постійній експозиції та у фондах  Українського музею у Празі, в музеях та приватних колекціях Мадрида, Гааги, Бухареста, Києва, Львова, Чернівців.

В Чернівцях Опанас Шевчукевич одружився з Ольгою Бажанською (1904 – 1940р), донькою Івана Бажанського , буковинського письменника, педагога, просвітителя, фольклориста, фотографа.

Ольга Бажанська закінчила літературно – філософський факультет (1931р), працювала вчителем, а потім директором школи і викладачем психології і педагогіки в Чернівецькому вчительському інституті, екскурсоводом в літературному музеї імені Ю. Федьковича, займалась громадською діяльністю, писала твори, упорядковувала та підготувала до друку частину щоденників свого батька.

Ще одне захоплення родини Шевчукевичів – це книги, на яке вони потратили багато часу і значні кошти, зібравши понад 30 тисяч екземплярів.

      Книжки з уславленої бібліотеки знатного лікаря і скульптора є і в колекції Тульчинської  аптеки – музею:

  • « Терапевтичний карманий збірник рецептів від дитячих та жіночих хвороб відповідно до Віденської школи доктора Еміля Діллінбергера». Відень, 1864. Видавництво Вільгельм Браумюллер, керівник імператорсько – королівської друкарні;
  • «Довідник кишенькового формату щодо терапії, особливо беручи до уваги лікування у Берлінській, Віденській та інших німецьких клініках».

Видано доктором М.Т. Шнірером, редактором « Клініко – терапевтичного щотижневика». Шосте розширене та покращене видання. Вюрцбург. Видавництво А. Stuber’s  ( C.Kabirzsch), 1910;

« Ми – я і моя дружина Ольга Іванівна – поверх сорока  років збираємо книги. Наша книжкова колекція має понад 15 тисяч екземплярів з усіх галузей науки та мистецтва: образотворче мистецтво, музика, педагогіка, психологія, філософія, медицина, гігієна, біологія, історія,географія,художня література           ( переважно класична) – на різних мовах, а також енциклопедії, словники,художні картки, старі друки, листівки, плакати і тому подібне» читаємо в Автобіографії О.Є.Шувчукевича ( Центральний державний архів – музей літератури і мистецтва України, ф.295.оп.1.спр.80).

Опанас Шевчукевич хотів заповісти свою безцінну книжкову колекцію Чернівецькому університетові, але висунув при цьому умову, щоб книгозбірню не розпорошували, виділивши для неї окреме приміщення. Але керівництво не спромоглося виконати прохання і значна частина бібліотеки  залишилася у родині Шевчукевичів – у синів Зореслава та Яснозіра – Добромисла.

Про бібліотеку Шевчукевича писав Ярослав Галан, Петро Козманюк, про неї  в Чернівцях ходили легенди.

Частину томів О. Шевчукевич подарував  Чернівецькому університету, місцевим музеям, академічним установам України та Молдови.

Книжки О.Є. Шевчукевича легко можна впізнати за екслібрисом, яким вони позначені – «Exlibris Опанаса Шевчукевича» ( з лат. «еxlibris» –  « з книжок»).

Автором цього книжкового знаку, який має прикметні особливості і за своєю стилістикою є неповторним являється Іван Григорович Пантелюк (1913 – 1992р), який народився в с. Брустурів Косівського району Івано – Франківської області.

І. Г. Пантелюк з кінця 1950 р. жив у Косові. Різьбярству навчався у майстерні « Гуцульська різьба» Ф. Когута та В.Лелета.

Іван Пантелюк є автором понад тисячі екслібрисів, основною ознакою яких є характерні мотиви гуцульських орнаментів.

Серед них і чудові книжкові знаки Опанаса і Ольги Шевчукевичів.

Мініатюрна графічна композиція виконана в техніці деревориту та має охристе забарвлення. Її вирізняє багата орнаментація з традиційними мотивами гуцульського різьблення по дереву.

У колі з карпатським пейзажем уважним оком можна побачити монограму автора « І.П.», яку вписано з –поміж звивистих контурів карпатської смереки. Так підписував свої твори відомий косівський різьбяр та майстер екслібриса Іван Пантелюк.

Саме він у 1968 р. виготовив цей книжковий знак для Опанаса Шевчукевича, який став історичним і мистецьким атрибутом книжок з бібліотеки Чернівецького лікаря і скульптора.

Деякі з його книжок позначені також орнаментально – сюжетним екслібрисом роботи І.Пантелюка – « Опанас і Ольга Шевчукевич».

Екслібриси І.Г.Пантелюка експонувалися на 233 виставках в тодішньому СРСР, у Польщі, Чехословаччині, Німеччині,Франції,Канаді, США. Загалом він мав 20 персональних виставок.

Близько тисячі його екслібрисів відзначаються віртуозністю і простотою, цілісною композицією, добірністю і багатством орнаментики, виразністю символіки і неповторністю декоративності.

І.Г. Пантелюк був оригінальним і самобутнім екслібристом – самоуком, народним умільцем із власним і неповторним художнім почерком.

Він пройшов складний шлях від самоучки до визнаного майстра і вніс вагому лепту в загальну скарбницю українського декоративно – прикладного мистецтва, зайняв належне місце одного з провідних майстрів на Гуцульщині.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL + ENTER

Сподобався матеріал?

Підпишіться на розсилку, щоб не пропустити важливі новини!

Читайте також

Тульчинською службою у справах дітей проведено рейд «Неблагополучні сім’ї»

З метою захисту прав та законних інтересів дітей, попередження дитячої бездоглядності та безпритульності службою у справах дітей Тульчинської РДА проведено рейд “Неблагополучні...

Тульчинський вокальний ансамбль «Домісолька» здобув перемогу в Міжнародному конкурсі

Вихованці зразкового вокального ансамблю «Домісолька» Тульчинського будинку дітей та юнацтва взяли участь у Міжнародному конкурсі вокалістів. Солісти ансамблю отримали...

Дітки пільгових категорій Тульчинського району відпочивали на чорноморському узбережжі

За підтримки Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА та Управління соціального захисту населення Тульчинської РДА діти з багатодітних сімей, ...

Тульчинські спортсмени приймуть участь в чемпіонаті світу з ММА

З 2 по 6 серпня у м. Рим (Італія), пройде чемпіонат світу з ММА серед дітей віком від 12 до 17 років.

В Тульчині зафіксовано випадок захворювання ботулізмом

Про це повідомили у Головному управлінні Держспоживслужби України у Вінницькій області.

Коли в Тульчинських храмах освячуватимуть пасхальні кошики

Кафедральний собор Різдва Христового м.Тульчин Митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан, єпископ Сергій Ладижинський у...

У Тульчині відбудеться відкритий обласний турнір з волейболу

Учасники турніру: Бершадський, Жмеринський, Крижопільський, Томашпільський, Тростянецький і Тульчинський райони.

Запрошуємо всіх бажаючих на службу в поліцію

З 17 вересня по 3 жовтня 2018 року розпочато набір в поліцію на зайняття вакантних посад дільничих офіцерів поліції...

Запрошуємо громаду та гостей разом відсвяткувати 411-річницю міста Тульчин

Заходи з нагоди відзначення Дня міста! 17 вересня Впродовж дня: Просвітницька година "Місто моє - Тульчин" - ЗЗСО міста Старт дослідницько-пошукового...

Ярмарок від українських виробників у Тульчині

Ярмарок від українських виробників з 10 по 15 липня проходитиме у районному Будинку культури міста Тульчин.

Тульчинська податкова повідомляє, що дохід від продажу власної сільгосппродукції не оподатковується

Тульчинське відділення Немирівської ОДПІ звертає увагу, що відповідно до положень статті 165 Податкового кодексу України не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника...

Які зміни чекають на палац Потоцьких у Тульчині після реставрувації

Під час недавнього оперного фестивалю у Тульчині  презентували новий проект "перевтілення" палацу Потоцьких. У дворі планують облаштувати фонтани, альтанки, нові газони і озеленення, вимощені доріжки....