Після зняття мораторію вартість оренди землі сягне $250 за гектар

159

За два-три роки після відкриття ринку землі ціна її оренди зросте до $150-250/га на рік.

Про це заявив Денис Нізалов, консультант Світового банку, виданню «Бізнес. Цензор».

За його словами, зараз ціни на землю в Україні є дуже заниженими. Після скасування мораторію середня ціна гектара за різними оцінками становитиме $3,5-4 тис. Причому, якщо в інших країнах у перші два-три роки після відкриття ринку зростання ціни на землю відбулося на 15-25%, то в Україні ріст цін буде набагато стрімкішим.

Експерт пов’язує це з накопиченою за 17 років дії мораторію пропозицією. Люди, що отримували землю у 90-х роках на той момент досягли середнього віку. Пройшло 17 років, вони постаріли і розглядають можливість продажу своєї землі. Нізалов стверджує, що таких власників землі в Україні близько 7–11%. Якщо порівнювати з тим, що відбувається у країнах, де вже працює ринок землі, то там в обігу щорічно (в основному, через зміну власників) перебуває порядку 1,5–3% земель.

Після трьох років по знятті мораторію зростання цін на землю в Україні продовжиться, проте його рушієм будуть інші фактори. Такі, наприклад, як інвестиції у створення глибинної переробки.

Згідно з даними Держгеокадастру, у 2017 році власники паїв отримали у середньому по 1369 грн/га. Це на 25% більше, ніж у 2016 році.